המרדף אחר מזונות – תפקידו של ביטוח לאומי

תשלום מזונות ביטוח לאומי

אחד מתפקידיו החשובים של ביטוח לאומי הוא הסיוע לאימהות ולילדיהן בקבלת תשלום המזונות לו הם זכאים במסגרת דיני משפחה הנהוגים בישראל. מדובר בעזרה מהותית ביותר אשר בלעדיה רבות המשפחות אשר לא היו מצליחות להתקיים קיום בסיסי. תפקיד זה של ביטוח לאומי הפך עם הזמן לחשוב יותר ויותר בעוד אנו נתקלים למרבה הצער באבות רבים אשר אינם משלמים את המזונות, זאת למרות שחיוב המזונות נקבע בפסק דין שחובה על האב לציית לו.

הענקת מזונות על ידי ביטוח לאומי – האם ראוי?

במקרים מצערים שכאלו בהם האב מסרב לקיים את פסק הדין, משלם ביטוח לאומי לאם מזונות וגובה מן האב את סכום המזונות שנקבע בפסק הדין. יש לציין כי ביטוח לאומי משלם לאם כמזונות את הסכום שקבע בית המשפט או את הסכום שנקבע בתקנות של ביטוח לאומי – הסכום הנמוך מבין השניים. כמובן שבמקרים לא מעטים הסכום שמופיע בתקנות הוא הנמוך יותר ועל כן הוא הסכום שמשלם ביטוח לאומי לאם. האם ראוי?

מצד אחד ניתן לומר שכן שהרי תפקידו של ביטוח לאומי הוא לספק קיום בסיסי לאוכלוסייה והסכום שנקבע בתקנות מהווה את הקיום הבסיסי הזה וכך למעשה עשה ביטוח לאומי את תפקידו. מאידך ניתן לטעון שאין מדובר במצב ראוי אלא רק במצב מצוי. מדוע? סכום המזונות שמופיע בפסק הדין הוא אישי לאותה משפחה ומשקף את הצרכים הכלכליים שלה.

העובדה כי האב מסרב למלא אחר פסק הדין איננה משנה את העובדה הזו ועל כן על ביטוח לאומי לשלם את מלוא סכום המזונות שנקבע בפסק הדין ולרדוף אחר האב עד שיצליח לגבות את מלוא הסכום ממנו.

לעניין זה נציין נקודה נוספת כי בית המשפט פוסק את סכום המזונות בהתאם לצרכי המשפחה אך גם בהתאם ליכולתו של האב לשלם! ועל כן אין כל סיבה שביטוח לאומי לא יצליח לגבות את מלוא הסכום שנקבע בפסק הדין מן האב.

אופן הגשת התביעה למזונות

אימהות אשר בידיהן פסק דין של מזונות צריכות לפנות לסניף של ביטוח לאומי הקרוב לביתן ושם למלא טופס שהוא למעשה הבקשה לתשלום על פי חוק המזונות. בפנייתך אל ביטוח לאומי עלייך להצטייד במסמכים שונים וביניהם:

            1. פרטייך ופרטי האב החייב – עליך להציג תעודת זהות שלך וכן לספק את פרטי האב החייב: מספר תעודת זהות, שמו, כתובתו, מספרי טלפון שלו ומקום עבודתו.

            2. עותקים מפסק הדין –  עלייך להביא שני עותקים חתומים ומאושרים מפסק הדין.

            3. תלושי משכורת –  אם הנך עובדת עלייך לספק שלושה תלושי משכורת אחרונים. אם יש לך הכנסות אשר מקורן אינו מעבודה, הציגי אישורים על ההכנסות הללו.

            4.  אישור מן הבנק –  יש להציג אישור מהבנק המאשר שאת בעלת החשבון שבו את רוצה שיופקדו המזונות.

הפסקת תשלום המזונות על ידי ביטוח לאומי

ישנם מקרים בהם ביטוח לאומי יחדל מתשלום המזונות ומדובר בין השאר במקרים האלו:

            1. תושבות – את אינך תושבת ישראל עוד.

            2. הליכי הוצאה לפועל – נקיטת הליכים נגד האב החייב דרך הוצאה לפועל, למעט מקרים בהם נקטת הליכי הוצל"פ רק לגביית הפרשי המזונות.

           3. הכנסה שלא מעבודה העולה על סכום התקנות –  אם יש לך מקור הכנסה שאינו מעבודה והסכום שאת מקבלת ממקור זה גבוה יותר מהסכום שמופיע בתקנות.

            4. מגורים עם החייב – ביטוח לאומי יחדל מלשלם לך מזונות אם את מתגוררת עם האב החייב.

מה היה לנו עד עכשיו?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

יצירת קורס דיגיטלי

מבוא: מהו קורס דיגיטלי ולמה לעסק שלך צריך להיות כזה? קורס דיגיטלי הוא קורס מקוון המספק מגוון תכנים חינוכיים המועברים דרך האינטרנט. עם קורס דיגיטלי,

הבחירה לרשויות המקומיות בישראל

מהי תקופת הבחירות? בישראל קיימות שלוש רמות שלטון: ארצית, אזורית ומקומית. הממשלה הלאומית היא הכנסת, המונה 120 חברים. השלטון האזורי הוא משרד הפנים ומשרד השלטון

למה אנחנו כל כך נהנים מסטנד אפ

מבוא מעשה לספר בדיחות הוא סוג של סיפור. כשאתה מספר בדיחה אתה יוצר סיפור עם התחלה, אמצע וסוף שיש בו איזשהו טוויסט או הפתעה. הפעם

מה עושים במשרד פרסום?

הקדמה: מה עושים משרדי פרסום? משרדי הפרסום אחראים על הפקת פרסומות, קמפיינים שיווקיים וחומר פרסומי אחר. הם אחראים לעצב, ליצור ולבצע את הקמפיין על מנת